Ремонт ноутбука - погляд зсередини

Ремонт ноутбука - погляд зсередини

Ми проводимо ремонт ноутбуків в Івано-Франківську Apple, Compaq, Toshiba, Fujitsu, Sony, Dell, HP, IBM, Rover Book, IRU, Gateway, ASUS, Panasonic, Mitac, Acer, Samsung, LG а також будь-яких інших виробників. Робимо все ...

Перепайка, заміна північних і південних мостів Івано-Франківськ
Перепайка, заміна відеочіпів Івано-Франківськ
Реболлінг BGA, пайка SMD компонентів материнської плати Івано-Франківськ
Ремонт ланцюгів живлення різних вузлів і компонентів Івано-Франківськ
Відновлення пошкоджених доріжок Івано-Франківськ
Перепайка, заміна сокетів, слотів розширення Івано-Франківськ
Заміна роз'ємів живлення, USB, PS / 2, COM, LPT, D-SUB, LAN Івано-Франківськ
Заміна матриць Івано-Франківськ
Відновлення шлейфів Івано-Франківськ
Ремонт інверторів і ламп підсвічування Івано-Франківськ
Заміна клавіатури, вінчестера і вбудованих засобів Івано-Франківськ
Заміна акумуляторних батарей Івано-Франківськ
Ремонт зовнішніх і внутрішніх блоків живлення Івано-Франківськ
Налагодження та установка будь-яких програмних засобів Івано-Франківськ
Перепрошивка, заміна мікросхем BIOS Івано-Франківськ
Інші ремонтні роботи

 Залежно від виробника і моделі, одні й ті ж види робіт можуть сильно відрізнятися за трудоємністю, тому ціна на ремонт ноутбука, у разі його поломки, залежить від багатьох факторів і визначається індивідуально в кожному конкретному випадку.

У цьому невеликому, але розумному пристрої зібрані майже всі досягнення світу високих технологій. Дійсно, ноутбук повинен мати малі габарити і вагу, можливість автономного живлення, стійкість при роботі до вібрації, володіти безліччю комунікаційних засобів, у тому числі бездротових. При цьому від нього вимагають чималої обчислювальної потужності, якісної роботи з графікою, наявності обширних мультимедійних засобів.
Незважаючи на більшу, порівняно з настільним комп'ютером надійність, цей критерій (надійність) дуже сильно залежить від умов експлуатації ноутбука. Посудіть самі - його трясуть, впускають, обливають, роблять інші малоприємні з точки зору дбайливого поводження маніпуляції. І цей роботяга повинен все витримувати і продовжувати працювати. Але всякому терпінню приходить кінець, і в результаті це диво інженерної думки ламається. Давайте спробуємо розібратися, які несправності при ремонті ноутбука, найбільш поширені в наш час.

На першому місці, ми поставимо «екран». Це тріснуті і затыкшы матриці, відсутність зображення, тьмяний екран, смуги і так далі.

Несправності «екранів», як правило, зводяться до наступного:
 тріщина матриці (тут вже нічого не поробиш) - ремонт неможливий, тільки заміна матриці вирішить проблему (рис. 1).
 тьмяне зображення або його відсутність - вихід з ладу лампи підсвічування або інвертора. Можливий як ремонт, так і заміна цих елементів.
Відсутність зображення на вертикальних або горизонтальних ділянках або тонкі кольорові смуги - ймовірно пошкоджений дешифратор матриці або її шлейф. (рис 2.1).

 Рис.1 тріснути матриця ноутбука.

 Рис.2.1 артефакти викликані відшаруванням дешифраторів від скла.

 А ось це вже артефакти при несправній відеокарти.
У даному випадку матриця не при чому. Ремонт плати ноутбука
Другою за популярністю поломкою є материнська плата. Це не дивно. На відміну від своєї старшої сестри, розташованої в настільному комп'ютері, материнська плата ноутбука - це пристрій з високим ступенем інтеграції, типу «все в одному» і, оскільки виробники, обмежені масогабаритними вимогами (що в свою чергу призводить до проблем з тепловідведенням), змушені інтегрувати сюди все що можна і не можна, починаючи від модему і закінчуючи потужною відеокартою, наслідки цієї інтеграції ніяк не сприяють підвищенню надійності. Як наслідок ремонт ноутбука, обумовлений поломкою материнської плати, зустрічається досить часто.

Допомогою при ремонті ноутбуків є mini POST-карта (рис.2). Це пристрій у вигляді маленької плати з цифровими індикаторами, який може багато розповісти при ремонті материнської плати.

 Рис.2 Mini POST-карта для ремонту ноутбучних материнських плат.
POST (Power On Self Test) - спеціальна процедура BIOS, яка автоматично виконується при кожному включенні живлення («холодний старт») ноутбука до початку завантаження операційної системи. Ця ж процедура виконується і при натисканні комбінації клавіш Ctrl-Alt-Del («гарячий старт»). Основною метою процедури POST є перевірка правильності функціонування і необхідна для подальшої роботи ноутбука початкова ініціалізація основних пристроїв і підсистем (таких як процесор, пам'ять, інші пристрої материнської плати, відеоконтроллер, контролери клавіатури, гнучкого і жорсткого дисків і т.д.) перед завантаженням операційної системи.

Перед початком кожної операції процедура POST генерує спеціальний код розміром один байт (від 00 до FFh), званий POST-кодом, і записує його значення в спеціальний діагностичний порт в адресному просторі пристроїв введення / виведення.

Якщо при перевірці або ініціалізації пристрою відбувається виявлення фатальної помилки, подальше виконання процедури POST припиняється, а POST-код, попередньо виведений в діагностичний порт, визначає операцію, на якій сталася зупмнка процедури POST, а отже, і несправний пристрій. У разі, якщо помилка не є фатальною, видається звуковий сигнал, і процедура POST виконується далі. Таким чином, грамотно використовуючи при ремонті ноутбука POST карту і знаючи коди помилок, можна локалізувати несправність,а не гадати, "копаючи" всю плату.

Якщо не рахувати пролитих рідин, озлоблених ударів по клавіатурі (а материнська плата розташована саме під нею) та інших техногенних факторів перед якими безсила будь-яка техніка, а також тривіально прогорілих елементів живлення. У разі дійсного пошкодження моста вибір невеликий - заміна. Але нерідко сам міст при тій же симптоматиці залишається цілим, хоча веде себе як пошкоджений. Це відбувається через, так званого, «непропая». На інженерному жаргоні так називають неякісне паяні з'єднання. Найчастіше цей дефект зустрічається в кулькових контактах мікросхем BGA, до яких відносяться і мости. Виявляється, як правило, після тривалої та інтенсивної експлуатації ноутбука в навантажених режимах. На наш погляд, це пов'язано з багаторазовим циклічним нагріванням і охолодженням цих елементів, що призводить до поширення мікротріщин в місцях пайки. Відновлення кулькових контактів можливе або шляхом нагрівання за заданим температурним профілем (менше переважний варіант), або реболінгом (заміною кульок новими) (рис. 3).

 Рис.3 Південний міст після ребболінга.
Іншим поширеним дефектом, є наявність артефактів на екрані у вигляді квадратиків, смуг, зернистості, як правило, пов'язаних з пошкодженням відеочіпа або відеопам'яті. Якщо відновити не вдається, то можливі варіанти. Відеокарта реалізована окремої платою - заміна чіпа або всієї плати. Ремонт рентабельний. Якщо відеочип інтегрований в саму материнську плату, то тут все трохи складніше, оскільки заміна відеочіпа може виявитися недостатньою умовою вдалого ремонту. Справа ось в чому. Для забезпечення електричного контакту кульок BGA з підкладкою чіпа і платою, на останніх в процесі виготовлення розташовують контактні площадки, так звані «п'ятаки», до яких власне і припаюються кульки припою, і які забезпечують проходження струму. Пошкодження цих площадок (рис. 4) у вигляді тріщин, розривів, відшарувань від плати або підкладки чіпа, як правило, дуже важко відновити і в більшості випадків неможливо.
У разі пошкодження «п'ятака» на платі, це загрожує заміною всієї материнської плати. І найсумніше, що цей дефект зустрічається досить часто.

 Рис.4 Пошкоджені контактні площадки на материнській платі.
Далі йдуть, приймаючі від нас всі удари, клавіатури. Клопоту з ними достатньо. Заміна кнопок або їх фіксаторів, відновлення струмопровідних площадок, шлейфів, усунення слідів окислення після впливу рідин, промивка в спеціальних розчинах в ультразвукових ваннах і т.д.  (Мал. 5). Але сама клопітка робота- це збірка і розбирання клавіатури. Робота ця не терпить суєти і вимагає великої акуратності, терпіння і посидючості.

 Рис. 5 Наслідки потрапляння рідини на клавіатуру - окислена контактна пластина.

Що там у нас ще? Всякого роду приводи, флопіки і т.д. Тут все прозаїчно. Раніше на ремонті цих пристроїв можна було непогано заробити, але, враховуючи нинішні ціни на них, за ремонт цих пристроїв беруться небагато. Оскільки рентабельність такого ремонту під питанням, то, як кажуть, «простіше купити новий». Тому дані пристрої, в разі поломки, за винятком найпростіших операцій відновлення працездатності типу очищення, в більшості випадків, просто змінюють.

Продовжимо. Всякі роз'єми, порти, коннектори теж не назвеш останніми у списку несправностей. Тут лідирують викорчувані роз'єми USB, роз'єми підключення зовнішнього блоку живлення і PS / 2. Пошкоджені COM, LPT порти, VGA конектори зустрічаються досить рідко. Є правда одне АЛЕ.

Для того, щоб поміняти ці роз'єми при ремонті ноутбука, його доводиться майже повністю розбирати, тому ціна такої заміни фінансово вельми відчутна.
Механіка. Сюди ми віднесемо тріснуті, надщерблені корпусу і корпусні деталі, видерті «з м'ясом» петлі, пошкоджені замки, заглушки, відсутні елементи кріплення та інші наслідки недбалого або неакуратне ставлення. Роботи, самі по собі не відносяться до категорій складних, але от по термінах виконання тут доведеться запастися терпінням, оскільки ці деталі, за рідкісним винятком, в наявності, як правило, присутні рідко і дістати їх досить непросто.


Наостанок розглянемо проблеми зі внутрішніми джерелами живлення, з акумуляторними батареями і все, що з ними пов'язано. Якщо ресурс роботи батареї прийшов до кінця з природних причин, то, швидше за все, буде потрібно просто заміна внутрішніх елементів з можливою перепрошивкой контролера. Це операція вдихне в батарею друге життя. Якщо час роботи батареї швидко скорочується, батарея заряджається не до кінця, або зарядка відсутня повністю, то можливо це пов'язано з несправністю контролера зарядки, розташованим в акумуляторної батареї або на материнській платі.

Комментариев нет:

Отправить комментарий